Перш ніж перейти до обговорення теми, давайте поставимо перед собою запитання і постараємось дати на нього відповідь. Що ж таке здоров’я?
Стає зрозуміли, що здоров'я – це не тільки відсутність захворювань, травм, фізичних дефектів. Здоров'я – більш широке поняття, під яким розуміють стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя. Здоровим можна вважати лише того, хто здібний до трудової та творчої діяльності, до повноцінного виконання соціальних функцій, до розвитку духовних здібностей.
Здоров’я – це найвище благо, дароване людині Природою. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим. На жаль, досить часто ми (діти – через необізнаність, дорослі – через легковажність) бездумно розтринькуємо цей дарунок, забуваючи, що втратити здоров’я легко, а повернути – дуже важко, інколи неможливо.
Як не прикро, природа дарує здоров’я з однією умовою: його потрібно належним чином підтримувати, зміцнювати, тренувати. Збереження і зміцнення здоров’я молодого покоління – найважливіша функція шкільної освіти.
Вплив батьків на дитину сильніший за інший. Саме домашній вогник визначає наскільки щасливою, захищеною, врівноваженою, і здоровою росте дитина, як вона почуває себе серед дорослих, однолітків, дітей іншого віку, наскільки впевнена в собі і своїх здібностях, наскільки доброзичлива чи байдужа, як реагує на незнайому ситуацію, чи є вона психічно та фізично здоровою, звичайно дім найсильніше впливає на дитину.
Якими б не були батьки, вони завжди з впевненістю відповідатимуть на питання: «Чи піклуєтесь ви про здоров’я своєї дитини?» А як ми піклуємося, чи вміємо виявляти турботу про здоров’я дітей. Над цим ми не замислювались. Давайте сьогодні розглянемо це питання і визначимо головні критерії здоров’я дітей.
Психологічна служба, педагоги та батьки повинні працювати над вирішенням проблеми розвитку здорової особистості на основі формування фізичного, психічного і духовного здоров'я як цілісного показника нормального стану дитини, що відбивається у «Моделі здорової дитини» (схема на на дошці «Модель здорової дитини»).
Кожна людина прагне бути здоровою, успішною, почуватися в безпеці й досягти вершин у своєму житті. Але на шляху до цього чимало перепон: ті, які не залежать від нашої волі (спадковість, екологічні проблеми, соціальні катаклізми, епідемії), і ті, що ми створюємо собі самі.
Ми повинні сформувати в неї вміння і навики здорового способу життя.
Спосіб життя – той годинник здоров’я, який майже цілком залежить від нашої поведінки, він зберігає і покращує здоров’я.
Складові здорового способу життя: фізкультура, здорове харчування, особиста гігієна, загартування, режим дня.
ПРОБЛЕМИ ЗДОРОВ’Я У ДІТЕЙ ШКІЛЬНОГО ВІКУ
Досвід запевняє у тому, що приблизно для 85 % учнів, які погано вчаться, головна причина відставання у навчанні — незадовільний стан здоров’я, якесь нездужання чи захворювання, найчастіше цілком непомітне. При цьому дитина втрачає здатність до зосередженої розумової праці. Особливо зростає число нездужань у період бурхливого росту організму.
Щоб мати добре здоров’я, не хворіти, а якщо хворіти, то не тяжко, необхідні постійні вправи. Часто наші діти хворіють тому, що вони мало рухаються, їдять надмірну кількість жирної їжі, їх змалечку занадто тепло одягають, позбавляють свіжого повітря і іноді неконтрольовано «напихають» ліками. (практика з спостереження)
Важливу роль у розвитку фізично здорової дитини має відіграти фізкультура та спорт, загартування. Вони тренують не лише тіло, але й характер. Ігри та спорт виховують товариськість, комунікабельність, згуртованість. Ніхто не сумнівається у користі здоров’я, але воно не прийде само, без праці. Потрібні напруження та обмеження, потрібна воля. На щастя, розвити та зберегти здоров’я дитини простіше, ніж дорослої людини. У дитячому організмі ще діють уроджені програми активності, які є необхідним елементом росту.
Батьки не можуть перебувати осторонь фізичного виховання дитини. Позитивний вплив, як правило, має їх особистий приклад.
Пам’ятайте, що повністю вберегти дітей від хвороб — неможливо. І в цього є ряд причин. Найперша — мікроби. Вони дуже різноманітні. Захист є, але поки сформується імунітет, слід 1—2—3 тижні прохворіти. Для здорової дитини, та ще й при сучасній медицині, такі хвороби безпечні. Організм у змозі впоратися з ними сам, навіть без всякого лікування — що в дійсності й буває.
Говорити на цю тему можна багато, та я попрошу батьків більш ретельно вивчити її самостійно, кожен у сучасному світі має зараз таку можливість.
А ми разом визначимо
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗДОРОВОГО СПОСОБУ
- Потрібно вірити у здоров’я і не боятися хвороб
- медикаменти без необхідності не вживати
- Раціональне і збалансоване харчування, здорова їжа
Відсутність апетиту – ворог здоров’я, джерело хвороб. Батькам необхідно готувати смачну і здорову їжу, давати дітям більше фруктів багатих на вітаміни.
- Загартування
- Свіже повітря
Дитині важливо частіше перебувати на свіжому повітрі. Завдяки цьому зростає імунітет.
- Рухова активність
Бути в русі – одна з найважливіших умов фізичного загартування. Діти полюбляють бігати, грати.
- Фізична праця
- Спортивні ігри
Спорт виховує і дає здоров’я тоді, коли він – улюблене заняття кожного.
- Спілкування з природою
Якщо дитина зачарована красою полів, блиском зірок, нескінченною піснею коників та запахом польових квітів, складає пісні, значить вона знаходиться у гармонії тіла і духа.
- Гігієна
Турбота про чистоту тіла дуже важлива.
- Купання
По-перше, це фізична активність, плаваючи дитина розвиває свої м’язи. По-друге, це додаткове загартовування.
- Дотримання режиму дня
гарні умови для життя дитини, в теплі місяці гуляти босоніж, приймати душ, спати на свіжому повітрі, не одягати дуже теплий одяг
З давніх – давен на Русі говорили: „Здоров’ я, як і честь, треба берегти замолоду” Додамо: „ Не тільки берегти, але й зміцнювати „. Однією з найважливіших умов для цього, особливо у дитячому та юнацькому віці, є правильний режим дня.
Для дитини дуже важливі повноцінні відпочинок і сон. Якщо не дотримуватися режиму дня, то діти будуть швидко втомлюватися, частіше хворіти.
До поняття „ режим дня” належать: тривалість, організація й розподіл упродовж доби різних видів діяльності, відпочинку та харчування. Медики визначають такі основні компоненти режиму дня школяра:
- сон;
- перебуваня на свіжому повітрі;
- харчування;
- рухлива діяльність;
- особиста гігієна
Будь – яке порушення негативно впливає на здоров’я дітей. А вони, нажаль, трапляються дуже часто. При розмові з учнями зясовуємо, половина з них лягають спати після 23 години.
Вранці вони прокидаються з порушенням біологічного ритму, простіше кажучи, недосипають. Норма сну для віку ваших дітей - 9 годин, а вони сплять 6–7 годин. У таких дітей вранці спостерігається знижений майже на третину рівень працездатності. Так що перші два уроки, як правило, для цієї дитини марно втрачені.
«Живі квіти землі» — так поетично назвав дітей М. Горький. Ми з вами повинні зробити все для того, щоб дати можливість цим квітам повністю розцвісти, розпустити пелюстки.
Ваше здоров’я і здоров'я ваших дітей в ваших руках, а отже, і часливе майбутнє. Ми повинні пам’ятати слова вченого фізіолога І.П. Павлова: "Людина – найвищий продукт земної природи, але для того, щоб отримати насолоду від скарбів природи, людина повинна бути здоровою, сильною та розумною"
Шановні батьки! Треба зробити все, що залежить від вас, щоб ваші діти
були здоровими. То ж не забувайте: якими виростуть діти — залежить, насамперед, саме від вас, батьків. Я бажаю здоров'я Вам і Вашим дітям.
Дякую за увагу.
Міцного вам здоров’я!