Малоключівська гімназія
МЕМОРАНДУМ СПІВПРАЦІМІЖ УСІМА УЧАСНИКАМИ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ: ПЕДАГОГАМИ, УЧНЯМИ ТА БАТЬКАМИ
МАЛОКЛЮЧІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ
ВСТУП. ЗАГАЛЬНЕ ПОНЯТТЯ ПРО МЕМОРАНДУМ
Цей Меморандум має на меті допомогти спільноті гімназії дійти згоди і впорядкувати всі аспекти життя гімназії за новими, сучасними принципами.
Меморандум приймається лише за умови обговорення кожного з пунктів і погодження спільних правил життя в гімназії. Адже лише шляхом домовленостей, урахування всіх інтересів і досягнення консенсусу можна створити в сприятливі умови для успішного освітнього процесу.
Розділи “Меморандуму співпраці між усіма учасниками освітнього процесу: педагогами, учнями та батьками” подають мапу ключових взаємодій освітян, батьків та дітей у гімназії.
Документ побудований так, що дозволяє громаді гімназії доповнити його власним змістом, своїми розділами, спільноузгодженими правилами. Незмінними залишаються тільки принципи, на яких ґрунтуються всі домовленості Меморандуму і які є визначальними для реформи системи середньої освіти в Україні.
Плідна співпраця між усіма учасниками освітнього процессу ґрунтується на таких твердженнях:
“Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом і совістю і повинн ідіяти у відношенні один до одного в дусі братерства”
Стаття 1 Загальної декларації прав людини
“Освіта повинна бути спрямована на повний розвиток людської особи і збільшення поваги до прав людини і основних свобод”
Частина 2 статті 26 Загальноїд екларації прав людини
“Найкраще забезпеченн яінтересів дитини має бути керівним принципом для тих, хто несе відповідальність за її освіту і навчання; насамперед таку відповідальність несутьїї батьки”
Принцип 7 Декларації прав дитини, ухваленої резолюцією 1386 (ХIV) Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1959 року
“Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей і необхідних для успішної самореалізації компетентностей, виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству, збагачення на цій основі інтелектуального, економічного, творчого, культурного потенціалу українського народу, підвищення освітнього рівня громадян задля забезпечення сталого розвитку України та її європейського вибору”
Закон України “Про освіту”
Ми, педагоги, батьки та учні, виходимо з того, що:головним принципом співпраці всіх учасників освітнього процесу є принцип дитиноцентризму, тобто орієнтація на потреби учня.
Освітній процес ґрунтується на співпраці педагогів, батьків та учнів. Саме взаємодія в межах трикутника “учень-учитель-батьки” створює простір для сучасної ефективної освіти.
В основу співпраці між усіма учасниками освітнього процессу мають бути покладені принципи педагогіки партнерства як складника концепції Нової української школи:
- повага до особистості;
- доброзичливість і позитивнее ставлення;
- довіра у відносинах;
- діалог – взаємодія – взаємоповага;
- розподілене лідерство (проактивність, право вибору та відповідальність за нього, горизонтальність зв’язків);
- принцип соціального партнерства (рівність сторін, добровільність прийняття зобов’язань, обов’язковість виконання домовленостей).
Взаємодія між усіма учасниками освітнього процесу ґрунтується на принципах рівноправності, толерантності, академічної доброчесності, неприпустимості булінгу та психологічного насильства.
Співпраця має відбуватись на засадах обов’язковості розгляду пропозицій сторін; пріоритету узгоджувальних процедур; прозорості, відкритості та гласності; обов’язковості дотримання досягнутих домовленостей; взаємної відповідальності сторін.
Дії та поведінка всіх учасників освітнього процесу в шкільному просторі та поза ним ґрунтуються на повазі до прав людини, прав дитини та дотриманні чинного законодавстваУкраїни.
РОЗДІЛ 1. ПРАВИЛА ТА РЕГЛАМЕНТИ
Ми, педагоги, батьки та учні, виходимо з того, що:
гімназія як спільнота та осередок місцевої громади може створити власні правила та регламенти, що не суперечать чинному законодавству. Вони мають бути публічними, всім відомими, загальнодоступними, зрозумілими всім і прийнятними для всіх учасників освітнього процесу в гімназії. Правила мають ґрунтуватись на загальнолюдських цінностях, принципах демократії та прозорості в ухваленні рішень, рівного доступу до всіх послуг, поваги до різноманітності культур.
1.1. Робота громадського самоврядування в закладі освіти
Школа є осередком місцевої громади, мета існування якого – освіта і всебічний розвиток учнів, а також осередком спілкування і співпраці для місцевої громади. Низка засадничих рішень у житті гімназії, зокрема правили і регламенти, які не суперечать чинному законодавству, може ухвалюватися на засадах громадського самоврядування.
Ключові питання взаємодії між учасниками освітнього процесу в гімназії вирішуються на Загальних зборах, які формуються з представників шкільного самоврядування педагогів, учнів та батьків. У разі потреби на Загальних зборах для вирішення поточних питань життя гімназії може бути обрана Координаційна рада, сформована з представників усіх учасників освітнього процесу. Координаційна рада може збиратися за потреби або регулярно – один раз на місяць. Адміністрація гімназії надає приміщення для роботи органів батьківського та учнівського самоврядування.
Запорука плідної роботи громадського самоврядування в гімназії – максимальна замученість усіх членів спільноти та ефективна комунікація між ними. Канали комунікації в гімназії мають бути доступними і зручними для всіх. Члени гімназійної спільноти, які не мають можливості користуватися гімназійним сайтом та/або месенджерами і сторінками в соцмережах, мають бути забезпечені зручними та зрозумілими для них формами комунікації і зворотнього зв’язку на кшталт скриньок, куди можна кидати записки з пропозиціями, тощо.
Показником дієвості громадського самоврядування в гімназії є налагоджені механізми зворотного зв’язку: забезпечена можливість для обговорень, питань, петицій, голосувань, створення “банку пропозицій та ідей” тощо, врахування запитів і пропозицій у подальшій роботі.
Інструментом оцінки ефективності громадського самоврядування в гімназії може бути процедура самооцінки, яка проводиться за рішенням органів гімназійного самоврядування. Самооцінка проходить у вигляді анонімного опитування (анкетування) педагогів, батьків та учнів, що передбачає подальше коригування роботи громадського самоврядування з урахуванням результатів опитування.
1.2. Правила та регламенти
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПЕДАГОГІВ
1. Педагоги повинні забезпечувати умови для засвоєння учнями, навчальних програм на рівні обов’язкових державних вимог, сприяти розвиткові здібностей учнів.
2. Власним настановленням та особистим прикладом утверджувати повагу до принципів загальнолюдської моралі: правди, справедливості, відданості, патріотизму, гуманізму, доброти, стриманості, працелюбства, інших доброчинностей.
3. Виховувати повагу до батьків, жінки, культурно-національних, духовних, історичних цінностей України, країни походження, державного і соціального устрою, цивілізації, відмінних від власних, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
4. Педагог повинен готувати до свідомого життя учнів у дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами.
5.Учитель зобов’язаний додержуватись педагогічної етики, моралі, поважати гідність учня.
6.Педагог повинен захищати дітей, молодь від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, іншим шкідливим звичкам.
7.Учитель повинен постійно підвищувати професійний рівень, педагогічну майстерність і загальну культуру.
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ
1. Правила поведінки учнів базуються на законах України, постановах Міністерства освіти та науки України ,органів місцевого самоврядування, Статуті гімназії.
2. Учень приходить в гімназію не пізніше як 5 хвилин до початку занять, чистий і охайний, займає своє робоче місце, готує все необхідне навчальне приладдя до майбутнього уроку.
3. Не можна приносити на територію гімназії з будь-якою метою і використовувати будь-яким способом зброю, в т.ч. ножі, вибухові, вогненебезпечні речовини; спиртні напої, сигарети, наркотики і інші одурманюючі засоби і отрути, а також токсичні речовини і таблетки.
4. Забороняється вживання непристойних виразів і жестів.
5. Не можна без дозволу педагогів або медичної сестри (за узгодженням з батьками) йти з гімназії та її території в урочний час.
6. У разі пропуску занять учень зобов’язаний пред’явити класному керівнику довідку або записку від батьків (осіб, їх заміняють) про причину відсутності на заняттях. У разі пропуску більше трьох днів учень зобов’язаний представити довідку з медичної установи.
7. Поза гімназією учні поводяться скрізь і усюди так, щоб не принизити свою честь і гідність, не заплямувати добре ім’я гімназії.
8. Учні бережуть майно гімназії, акуратно ставляться як до свого, так і до чужого майна, дотримуються чистоти і порядку на території гімназії.
9. До учнів, які привласнили чужі речі, застосовуються дисциплінарні стягнення. У разі спричинення збитку чужому майну, батьки учнів, які заподіяли збиток, несуть матеріальну відповідальність.
10. Учні, які знайшли втрачені або забуті, на їх думку, речі, належить здати черговому вчителю, класному керівнику або адміністрації.
11. Булінг є неприпустимою формою поведінки учнів у гімназії та за її межами.
12. Учні можуть користуватися на уроках гаджетами лише для навчання.
13. Учень зобов’язаний виконувати домашні завдання в терміни, встановлені програмою.
14. Учень повинен щодня вести записи домашніх завдань у щоденнику.
15. Приносити на заняття всі необхідні підручники, зошити, інструменти і письмове приладдя.
ПОВЕДІНКА НА УРОКАХ
1. Учні входять до класу за дзвоником. Запізнюватися на уроки без поважних причин заборонено.
2. Під час уроку не можна ходити, голосно розмовляти, кричати, відволікатися самому і відволікати інших товаришів від занять розмовами, іграми і іншими справами, що не стосуються уроку.
3. За кожним учнем закріплено окреме місце. Кожен учень відповідає за збереження санітарного стану та майна на своєму робочому місці.
4. На уроці учень має право ставити питання вчителеві, якщо не зрозумів матеріал під час пояснення.
5. На уроки фізичної культури учні приходять у спортивній формі та спортивному взутті. Учні, звільнені від занять фізкультурою, обов’язково присутні в залі.
6. Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. Тільки коли вчитель оголосить про закінчення занять, учні мають право покинути клас. При вході вчителя або іншого дорослого з класу учні встають.
7. Учень має право в коректній формі обстоювати свій погляд і свої переконання при обговоренні різних спірних і неоднозначних питань, які стосуються теми уроку.
8. Учні зобов’язані знати і дотримуватися правил техніки безпеки як під час уроків, так і після їх закінчення.
ПОВЕДІНКА УЧНІВ ДО ПОЧАТКУ, НА ПЕРЕРВАХ І ПІСЛЯ УРОКІВ
1. Під час перерви учень зобов’язаний:
– підтримувати чистоту і порядок на своєму робочому місці;
– вийти з класу, якщо попросить вчитель;
– при зустрічі з вчителями, батьками, дорослими відвідувачами гімназії учні вітаються і звільняють дорогу;
– учням забороняється входити до вчительської без дозволу;
– забороняється вживати непристойні вирази і жести, шуміти, заважати відпочивати іншим.
2. Час перерви — особистий час кожного учня. Він може його проводити по своєму розумінню, але не повинен заважати іншим.
3. Під час перерви учні можуть вільно пересуватися по гімназії, окрім тих місць, де їм заборонено знаходитися в цілях безпеки (горище, підвал).
4. Під час перерв учням категорично забороняється залишати будівлю задля збереження життя та здоров’я та з метою уникнення випадків травматизму серед учнів.
5. Під час перерв забороняється бігати по гімназії, по сходах, поблизу віконних отворів, грати в м’яча у класі, коридорах та інших місцях, не пристосованих для ігор.
6. Під час перерв забороняється штовхати один одного, гратися в небезпечні ігри, кидатися портфелями і іншими предметами, застосовувати фізичну силу.
7. У гімназії та на її території категорично забороняється тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв.
8. Категорично забороняється самовільно розкривати вікна, сидіти на підвіконнях.
9. На перервах учні можуть звернутися до свого класного керівника, чергового вчителя за допомогою, якщо проти них здійснюються протиправні дії.
ДІЇ ПІД ЧАС ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ
- Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення закладу.
- Вчитель миттєво сповіщає учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинення заняття.
- Відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття).
- Класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами.
- Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. Молодшим класам (1 або 2 класи) необхідно надати помічників.
- Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги.
- Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.
- Учні або цілі класи, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди.
- У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів.
- Під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.
Якщо батьки хочуть забрати під час тривоги дитину з укриття – педагогічний працівник не має права передавати їм дитину.
ПОВЕДІНКА В УКРИТТІ ПІД ЧАС ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ
1. Заходьте до укриття організовано, без паніки.
2. Слідуйте вказівкам педагогів та інших відповідальних осіб.
3. Під час перебування в укритті забороняється: ходити по приміщенню без потреби;
без дозволу пересувати предмети; заходити до службових приміщень;
намагатися самовільно вмикати чи вимикати агрегати спеціального обладнання;
галасувати; розпалювати відкритий вогонь.
4. Покидати укриття можна з дозволу класного керівника чи іншої відповідальної особи після отримання сигналу «Відбій повітряної тривоги!», або в разі аварійного стану, що створює загрозу життю і здоров’ю (наприклад, якщо сталася пожежа, підвищено концентрацію шкідливих газів, закінчується повітря тощо).
5. Якщо основний вихід не має можливості використати, покинути укриття потрібно через аварійний вихід.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ УЧНІВ
1. У гімназії учні повинні приходити в одязі, який відповідає перебуванню дитини у суспільних місцях. Стиль одягу – діловий, класичний.
2. Спортивний одяг, призначений для уроків фізкультури, на інших уроках недоречний.
4. Не можна зловживати косметикою і носити багато прикрас на заняття.
5. Знаходитися в гімназії у верхньому одязі без особливих на те причин не дозволяється.
6. На урочисті заходи учні приходять у святковій формі.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Учні не мають права під час знаходження на території гімназії і при проведенні гімназійних заходів здійснювати дії, небезпечні для життя і здоров’я самого себе та оточуючих.
2. За порушення цих Правил та Статуту гімназії учні притягуються до відповідальності, до них можуть бути вжиті такі стягнення:
– усне зауваження;
– виклик учня самого або з батьками на розмову з представниками адміністрації;
– відшкодування завданої учнем матеріальної шкоди його батьками.
3. Ці Правила розповсюджуються на всіх учнів і є обов’язковими для виконання на всій території гімназії, а також під час усіх заходів, що проводяться.
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ БАТЬКІВ
1. Батьки постійно повинні дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей.
2. Батьки повинні поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до Батьківщини, державної і рідної мов; культури, сім’ї, повагу до національних, історичних, культурних цінностей інших народів.
3. Батьки повинні сприяти здобуттю дітьми освіти у закладі загальної середньої освіти або забезпечувати повноцінну домашнюю освіту в обсязі державних вимог.
4. Батьки повинні виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.
РЕГЛАМЕНТИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ
1. Батьки учнів початкової школи приводять дітей на навчання не пізніше як за 5 хв. до початку занять.
2. Батьки учнів початкової школи забирають учнів із занять лише після закінчення уроків відповідно до розкладу.
3. Батьки учнів початкової школи не мають права перебувати на коридорах біля кабінетів, де навчаються їхні діти, поки проходить процес навчання.
4. Батьки мають право індивідуального спілкування з учителями та класними керівниками лише під час перерви, позаурочний час та канікулярний час.
5. Формами співпраці батьків та учителів є індивідуальні консультації, батьківські збори класів ,засідання ради гімназії, Загальні збори батьків.
6. Дрес-код для усіх учасників освітнього процесу – діловий стиль.
7. Конфлікти між учасниками освітнього процесу розв’язуються за допомогою психолога, классного керівника, керівництва гімназії. Звернення учасників освітнього процесу до керівництва гімназії розглядається в якнайкоротші строки. Процедура розв’язання конфліктів не позбавляє особу права звернутись до суду або до освітнього омбудсмена.
1.3. Принципи фінансування та співфінансування
Фінансова діяльність гімназійної спільноти ґрунтується на принципах відкритості, зрозумілості та прозорості. Можлива співучасть батьків у фінансових витратах гімназії є добровільною та може бути спрямована переважно на цільові проєкти, що слугують покращенню освітнього процесу та розвитку гімназії як осередку місцевої громади і знайшли підтримку більшості класної або гімназійної спільноти.
1.3.1. Фінансування коштом державного та місцевого бюджетів
Усі члени гімназійної спільноти мають вільний доступ до інформації про кошторис і фінансовий звіт гімназії. Окрім інформації про надходження й використання всіх отриманих коштів, адміністрація гімназії має надавати інформацію про запити на фінансування до засновників гімназії, місцевої влади, спонсорів тощо, а також відповіді на них.
Інформація про всі матеріальні цінності, отримані гімназією від батьків чи благодійних організацій, має бути опублікована на сайті гімназії. Керівництво закладу освіти обліковує їх відповідно до законодавства та зобов’язується використовувати їх лише в інтересах гімназії.
Адміністрація гімназії бере на себе зобов’язання подавати всю фінансову інформацію (або інформацію про всі кошти, які отримує гімназія з різних джерел) вчасно, достовірно і доступно для розуміння будь-якому учаснику освітнього процесу. Питання щодо кошторису та фінансового звіту вирішуються через звернення до адміністрації гімназії або відділу освіти.
Раз на рік директор публічно звітує про виконання річного плану гімназії та презентує план розвитку гімназії на наступний, а також пов’язані з цим планом очікувані фінансові потреби.
1.3.2. Додаткове співфінансування силами батьків
Основною метою додаткового співфінансування силами батьків можуть стати цільові проєкти, гроші, які збираються за принципом відкритого оголошення. Проєкт можуть оголосити адміністрація гімназії, вчитель, батьки або учні. Проєкт виноситься на розгляд спільноти (класу або гімназії) і реалізується, якщо отримує належне фінансування на добровільних засадах. Кожен з членів батьківської спільноти самостійно вирішує, чи бажає фінансово підтримати проєкт, і також самостійно визначає розмір власної фінансової участі. Обов’язковою умовою такого співфінансування є оприлюднення переліку потреб та їхньої вартості.
Можливе співфінансування силами батьків здійснюється за принципами:
– добровільності: ніхто не може нікого примусити здавати гроші на будь-що;
– конфіденційності: без згоди людини ніхто не має права публічно оголошувати, узяла вона участь у співфінансуванні чи ні;
– прозорої та регулярної звітності.
Співфінансування гімназії силами батьків є частиною кошторису гімназії і відображається в звіті у графі “Надходження”. Гроші приймають сявиключно в безготівковій формі та надходять на спецрахунок гімназії. Якщо батьки вирішили передати гімназії будь-які матеріальні цінності, останні мають бути взяті на облік за актом приймання-передачі з визначенням їхньої балансової вартості.
Батьки мають можливість контролювати та перевіряти реальні потреби гімназії в їхньому співфінансуванні. Наявність або відсутність грошей на рахунку гімназії або засновника можна перевірити через відкриті реєстри та/або відповідний запит на отримання публічної інформації до засновника гімназії. Перевірити адекватність тендерних закупівель можна через сайт ProZorro. Пересвідчитись, чи дійсно існує потреба у співфінансуванні силами батьків певних речей (мийних засобів, фарби тощо), батьки можуть, ініціювавши інвентаризаційну перевірку і створивши відповідну комісію, що перевірить фактичну наявність або відсутність речей, на закупівлю яких пропонується співфінансування.
РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ
Ми, педагоги, батьки та учні, виходимо з того, що:
Освітній процес має бути спрямований на всебічний розвиток і подальшу успішну самореалізацію учня в дорослому житті – як особистості, громадянина й фахівця.
2.1. Організація освітнього процесу в межах навчальної діяльності
Організація освітнього процесу ґрунтується перш за все на академічній свободі вчителя, праві вільного вибору ним форм, методів та засобі внавчання і праві вчителя на педагогічну ініціативу. Адміністрація гімназії, батьківська та учнівська спільноти мають усебічно сприяти реалізації цих прав вчителя.
Водночас батьки та учні (старшокласники) можуть бути ініціаторами та/або брати участь у низці питань організації освітнього процесу, зокрема:
у межах Типового робочого плану колективно обирати предмети варіативного складника освітньої програми з урахуванням запитів більшості або профорієнтаційних перспектив;
залучати батьків до організації майстер-класів та лекцій про різні спеціальності, а також екскурсій на виробництва, в офіси тощо; шукати можливості для отримання якомога ширшої інформації про сучасні професії та соціальні компетентності.
Важливою умовою ефективності освітнього процесу є неупереджене, прозоре та зрозуміле оцінювання. Критерії оцінювання усних та письмових відповідей, контрольних, самостійних робіт, проектів тощо є прозорими, справедливими та зрозумілими для всіх. Затверджені МОН критерії оцінювання, сформульовані недвозначно та простою зрозумілою мовою, мають бути вивішені в класах, на інформаційній дошці, розміщені на сайті гімназії тощо.
● Механізмом перевірки якості освіти в гімназії, зокрема, може бути процедура самооцінки, яка проводиться у вигляді анонімного опитування (анкетування) педагогів, батьків та учнів, що передбачає подальше коригування роботи з урахуванням результатів опитування.
2.2. Організація освітнього процесу поза межами навчальної діяльності
Позаурочна діяльність має бути спрямована на:
– всебічний розвиток учнів, зокрема їхнього емоційного інтелекту, комунікаційних навичок, ініціативності та творчості;
– виявлення і розвиток талантів;
– налагодження та укріплення партнерських зв’язків між членами спільноти: батьками, педагогами та дітьми. Вітається і заохочується будь-яка спільна діяльність батьків і дітей, батьків і вчителів, педагогів і дітей та всіх разом: наставництво старшокласників над учнями молодших класів, “школа для батьків” під проводом учителів або адміністрації, гуртки та інша освітня активність для освітян і батьків, спільне дозвілля, екскурсії тощо.
Усім учням має бути надана можливість спробувати себе в творчих видах діяльності та взяти участь у відповідних конкурсах, виставках, змаганнях тощо: критеріями участі в творчих конкурсах є не наявність відповідних навичок, а виключно бажання учня. Форма і зміст таких заходів обираються та плануються спільно з учнями; пріоритетом у виборі форм позаурочної творчої активності є побажання учнів.
У позаурочний час учні за бажанням можуть брати участь в олімпіадах з навчальних предметів; відповідний учитель надає допомогу в підготовці. Успішна участь в олімпіадах не є обов’язком учнів; будь-який результат на олімпіаді або відмова від участі не можуть бути причиною засудження чи покарання з боку вчителя або адміністрації.
Запорукою добровільної участі в позаурочній діяльності є її відкрита програма та попереднє оголошення загальношкільних учнівських заходів, що обговорюється та пропонується заздалегідь на кожен місяць, чверть або семестр. Такий порядок дає можливість охочим заздалегідь визначитись, у яких видах позаурочної діяльності вони б хотіли взяти участь. Учні та батьки можуть вносити свої пропозиції на наступний рік і брати участь у складанні програми заходів.
Механізмом перевірки ефективності позаурочної діяльності в гімназії може бути опитування (анкетування) педагогів, батьків та учнів, що передбачає подальше коригування роботи з урахуванням результатів опитування.
БЕЗПЕКА В ГІМНАЗІЇ
Ми, педагоги, батьки та учні, виходимо з того, що:
Обов’язковим елементом освітнього процесу в гімназійному середовищі є задоволення для всіх його учасників на належному рівні основних потреб людини (зокрема фізіологічних, соціальних та потреб у безпеці – фізичній і психологічній).
3.1. Сприятливе фізичне середовище
• Адміністрація гімназії в співпраці з усією спільнотою розробляє методи та шляхи забезпечення задоволення основних фізичних потреб у гімназійному середовищі.
Серед основних фізичних потреб усіх учасників освітнього процесу в гімназійному середовищі є такі:
– вільний доступ до свіжого повітря. Гімназія з має забезпечити наявність свіжого повітря в класах під час занять, регулярне провітрювання класів під час перерви та можливість прогулянок дітей на подвір’ї під час перерв;
– вільний доступ до туалету.
– надання домедичної допомоги в разі потреби.
Пункт 3.2. Безпечне та комфортне психосоціальне середовище
Усі учасники освітнього процесу підтримують дружню, заохочувальну і комфортну атмосферу в гімназії та в освітньому просторі, ставляться один до одного з повагою. Психологічне насильство та булінг є неприпустимими в стосунках між усіма учасниками освітнього процесу. Правила гімназії та регламенти взаємодії учасників освітнього процесу мають передбачати комфортне психологічне середовище для всіх і кожного.
У гімназії організовується психологічна та соціально-педагогічна підтримка для учнів. Психологічна служба в гімназії має бути забезпечена організаційними можливостями для ефективної роботи. У гімназії також може бути скринька для анонімних звернень до психолога.
Під час перебування в гімназії вчителі та учні повинні мати простір і час для відпочинку та психологічного розвантаження.
Інструментом вимірювання рівня психологічного комфорту в гімназії може стати анкетування всіх учасників освітнього процесу.
Проблеми з порушенням правил дружності та взаємоповаги в гімназії вирішуються на рівні адміністрації гімназії. Розгляд та розв’язання конфліктів також можуть здійснюватися психологічною службою гімназії. Шкільна процедура розв’язання конфліктів не позбавляє особу права звернутись до суду або до освітнього омбудсмена.