Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 7 чоловік

Поводження в надзвичайних ситуаціях

Дата: 30 жовтня 2023 о 21:37

Тема 9. Поводження в надзвичайних ситуаціях.

Характеристика надзвичайних ситуацій. Землетруси. Урагани. Пожежі. Наслідки аварій і катастроф на підприємствах, що використовують сильнодіючі отруйні речовини. Зсуви грунту, селеві потоки, снігові лавини. Катастрофічне затоплення як наслідок повенів, руйнування гребель водосховищ. Організація безпеки життєдіяльності в надзвичайних ситуаціях. Порядок повідомлення Міносвіти про надзвичайні ситуації.

1. Характеристика надзвичайних ситуацій.

Надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб’єкті господарювання на ній або водному об’єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об’єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Надзвичайна ситуація є наслідком сукупності виняткових обставин, що склалися у відповідній зоні в результаті надзвичайної події техногенного, природного, антропогенного та воєнного характеру, а також під впливом можливих надзвичайних умов.

Класифікація надзвичайних ситуацій - система, згідно з якою надзвичайні ситуації поділяються на класи і підкласи залежно від характеру їх походження.

Вона визначена у Національному класифікаторі ДК 019:2010 «Класифікатор надзвичайних ситуацій».

Національний «Класифікатор надзвичайних ситуацій» застосовують для збирання адміністративних даних та організації взаємодії органів центральної влади, відомств, організацій, підприємств під час вирішування питань, пов’язаних із надзвичайними ситуаціями.

За структурою класифікатор складається з трьох рівнів класифікації:  клас, підклас, група. Метод класифікації – ієрархічний, послідовний, п’ятизначний.

Надзвичайні ситуації класифікуються за:

  1. характером походження,
  2. ступенем поширення,
  3. розміром людських втрат
  4. розміром матеріальних збитків.

Залежно від характеру походження подій, що можуть зумовити виникнення надзвичайних ситуацій на території України, визначаються такі види надзвичайних ситуацій:

 1) техногенного характеру;

 2) природного характеру;

 3) соціальні;

 4) воєнні.

Надзвичайні ситуації техногенного характеру: транспортні аварії (ката­строфи), пожежі, неспровоковані вибухи чи їх загроза, аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптове руйнування споруд та будівель, аварії на інженерних мережах і  спорудах життєза­безпечення, гідродинамічні аварії на греблях, дамбах тощо.

Надзвичайні ситуації природного характеру: небезпечні геологічні, метеоро­логічні, гідрологічні явища, деградація ґрунтів чи надр, природні пожежі, змін» стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність людей, сільськогосподарських тварин, масове ураження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками, зміна стану водних ресурсів та біосфери тощо.

Надзвичайні ситуації соціального характеру пов'язані з проти­правними діями терористичного і антиконституційного спрямування; здійснення або реальна загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення і утримання  важливих об'єктів, ядерних установок, і матеріалів, систем зв'язку та телеко­мунікація, напад чи замах на екіпаж повітряного чи морського судна), викрадення (спроба викрадення) ми знищення суден, установлення вибухових пристроїв у громадських місцях, зникнення (крадіжка) зброї, виявлення застарілих боєпри­пасів тощо.

Надзвичайні ситуації воєнного характеру пов'язані з наслідками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження, під час яких виникають вторинні фактори ураження населення внаслідок зруйнування атомних і гідроелектричних станцій, складів і сховищ радіо­активних і токсичних речовин та відходів, нафтопродуктів, вибухівки, сильно­діючих отруйних речовин, токсичних відходів, транспортних та інженерних комунікацій тощо.

2. Землетруси. Урагани. Пожежі. Зсуви грунту, селеві потоки, снігові лавини. Катастрофічне затоплення як наслідок повенів, руйнування гребель водосховищ.

Одне з найстрашніших стихійних лих землетрус. Умовно землетруси по цій шкалі поділяються на:

            слабкі                                   —        1 - 3 бали;

            помірні                     —        4 бали;

            достатньо сильні    —        5 балів;

            дуже сильні                         —        7 балів;

            руйнуючі                 —        8 балів;

            спустошуючі           —        9 балів;

            знищуючі                 —        10 балів;

            катастрофічні          —        11 балів;

            дуже катастрофічні           —        12 балів.

Якщо передбачається землетрус, то необхідно продумати свої дії згідно різних обставин — вдома, на роботі, на вулиці, в магазині, театрі і т.п. Визначити найбільш безпечні місця в квартирі, на роботі, де можна перечекати поштовхи. Це можуть бути прорізи капітальних стін, кути утворені капітальними стінами, місця біля колон і під балками каркасу будівлі. Закріпити шафи, етажерки, полиці, стелажі. Меблі розташувати так, щоб у випадку їх падіння вони не загородили вихід і не закрили двері З полиць, шаф забрати важкі речі, посуд і все, що може впасти і нанести травму. Надійно закріпити люстри та інші освітлювальні прилади. Ємності в яких зберігаються отруйні рідини і горючі речовини, винести з квартири. Спальні місця необхідно розташувати на віддалі від великих вікон, скляний перегородок. Над ліжками і диванами не повинно бути тяжких картин, полиць та інших предметів.

Запас консервованих продуктів та води потрібно розрахувати на перші 3-5 днів. Все це покласти в рюкзак і зберігати його на видному місці. Аптечку першої медичної допомоги з набором перев'язочних засобів, а також; документи, гроші, електричний ліхтарик, сірники, відро з піском і вогнегасник тримати біля себе. Необхідно пам’ятати, де і як вимкнути електрику, перекрити воду і газ. Якщо є присадибний будинок або гараж, то підготувати їх для тимчасового перебування в перші дні після землетрусу. Для цього в них зробити запас продуктів харчування, одягу, взуття, води. Доцільно мати постільні речі і аптечку. Радіотрансляція повинна бути постійно включена. Необхідно потренуватись в наданні медичної допомоги при переломах, кровотечі та ін.

Якщо землетрус застав вас в будинку, найкраще протягом 15-20 секунд вибігти на відкриту місцевість. Небезпечно стояти поблизу будівель, високих стін. Не створюйте давку у дверях. Не користуйтесь ліфтом — він може застрягти. Якщо неможливо вибігти на вулицю, сховайтесь у відносно небезпечному місці — відчиніть двері і станьте у дверний отвір. Можна сховатися під стіл, в шафу. Лице закрити руками, щоб не поранитись склом, посудом, картинами, світильниками. У всіх випадках триматись подалі від вікон, скляних перегородок. Найбільш безпечне місце біля капітальних стін. Якщо підземні поштовхи застали вас на вулиці - відійдіть далі від будівель, ліній електропередач. Не торкайтесь обірваного дроту - він може бути під напругою. Якщо ви на автомобілі або іншому транспорті, ліпше зупинитись і залишатись на місці до кінця поштовхів землі. В автобусі не потрібно бити вікна, рватись до дверей, створювати паніку. Водії автобусів, трамваїв, тролейбусів повинні зупинити свій транспортний засіб і відчинити двері.

Зсув – зміщення похилої площини мас ґрунту з схилу під дією сили тяжіння. Причинами виникнення зсувів можуть бути землетрус, підземні та поверхневі води, атмосферні опади, вивітрювання, види діяльності людини (будівельні роботи, вибухи, буріння свердловин). Небезпека зсувів полягає в руйнуванні будівель, залізничних і шосейних доріг, мостів, трубопроводів, ліній електромереж, травмування населення.

Обвали – це відривання і катастрофічне падіння великих мас гірських порід, їх подрібнення і скочування з круч, урвищ та схилів. Обвали природного походження спостерігаються в горах, на берегах морів, крутих схилах річкових долин. Це – результат послаблення зв’язаності гірських порід під дією процесів вивітрювання, підмиву, розчинення та дії сил тяжіння. Їх виникненню сприяє геологічна будова місцевості, наявність на схилах тріщин та зон подрібнення гірських порід. Найчастіше (до 80%) сучасні обвали пов’язані з антропогенним фактором. Вони виникають, в основному, при неправильному проведенні робіт, під час будівництва та гірських розробок.

Селеві потоки (селі) – це короткочасні гірські потоки, які складаються із суміші води і великої кількості твердого матеріалу. Вони виникають унаслідок дощів, інтенсивного розтавання снігу та льоду. Проходять миттєво, руйнують населені пункти, залізниці, автодороги. Притаманні західним областям.

Снігові лавини – раптовий зсув великої маси снігу з гірських схилів унаслідок порушення сталості снігу. Кожен лавинний осередок складається із зони зародження (лавинозбір), зони транзиту (лоток), зони зупинки (конус виносу) лавини.

Катастрофічне затоплення. Гідродинамі́чна аварія - аварія на гідротехнічній споруді, коли вода поширюється з великою швидкістю, що створює загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру.

Такими аваріями є прориви гребель (дамб, шлюзів) з утворенням хвиль прориву катастрофічних затоплень або з утворенням проривного паводку і аварійні спрацьовування водосховищ ГЕС у зв'язку із загрозою проривів гідроспоруди.

Після попередження про можливість паводку, затоплення:

    • уважно слухайте подальшу інформацію про НС та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами;
    • зберігайте спокій, попередьте сусідів;
    • зберіть документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть все це у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті;
    • від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, перекрийте воду, вимкніть газ;
    • перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці;
    • необхідно привести у належну готовність плавзасоби. За їх відсутності виготовити найпростіші такі засоби із матеріалів, які є під рукою: колод, дошок, автомобільних камер, бочок тощо;
    • переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.

При загрозі катастрофічного затоплення проводиться евакуа­ція населення.

Громадяни, які підлягають евакуації, повинні прибути згідно з указаним часом на місце збору і мати особисті документи, речі першої необхідності, невеликий запас продуктів харчування та питної води.

Евакуація проводиться за звичай у найближчі населені пункти, що перебувають поза зоною затоплення. Евакуйованих розташовують у громадських будівлях, а також у помешканнях жителів цього населеного пункту.

3. Наслідки аварій і катастроф на підприємствах, що використовують сильнодіючі отруйні речовини.

Протягом усього життя людина постійно стикається з великою кількістю шкідливих речовин, які можуть викликати різні види захворювань, розлади здоров’я, а також травми як у момент контакту, так і через певний проміжок часу. Особливу увагу становлять небезпечні хімічні речовини.

НХР, залежно від їх практичного використання, можна поділити на:

 промислові небезпечні речовини, що використовуються  у виробництві (розчинники, барвники) є джерелом небезпеки гострих і хронічних інтоксикацій при порушенні правил техніки безпеки (наприклад, ртуть, свинець, ароматичні сполуки, тощо);

небезпечні хімічні речовини, що використовуються у сільському господарстві для боротьби з бур’янами та гризунами (гербіциди, пестициди);

лікарські препарати;

хімічні речовини побуту, що використовуються як харчові добавки, засоби санітарії, особистої гігієни, косметичні засоби.

Вони можуть потрапляти в організм різними способами: через дихальні шляхи, слизові оболонки, травний тракт – у газо і пароподібному, аерозольному, краплинно рідкому станах.

До найбільш небезпечних (надзвичайно і високо токсичних) хімічних речовин відносяться:

-        деякі сполуки металів (органічні і неорганічні похідні миш'яку, ртуті, кадмію, свинцю, талію, цинку та інших);

-        карбоніли металів (нікелю, заліза та інші);

-        речовини, що мають ціаністу групу (синильна кислота та ії солі, бензальд егідціангідрон, нітрили, органічні ізоціанати);

-        сполуки фосфору (фосфорорганічні сполуки, хлорид фосфору, фосфін, фосфтдін);

- фторорганічні сполуки (фторієва кислота і її ефіри, фторетанол та інші);

- хлор гідрони (етиленхлоргідрон, епіхлоргідрон );

- галогені (хлор, бром);

- інші сполуки (етиленоксид, аліловій спирт, метил бромід, фосген, інші).

До сильно токсичних хімічних речовин відносяться:

  • мінеральні та органічні кислоти (сірчана, азотна, фосфорна, оцтова та інші);
  • луги (аміак, натронне вапно, їдкий калій та інші);

-        сполуки сірки (діметилсульфат, розчинні сульфіди, сірковуглець, розчинні тіоцтонати, хлорид і фторид сірки);

  • хлор і бромзаміщені похідні вуглеводню (хлористий і бромистий метил);
  • деякі спирти і альдегіди кислот ;
  • органічні і неорганічні нітро- і аміносполуки (гідроксиламин, гідрозн, анілін, толуїдин, нітробензол, динітрофенол);
  • феноли, крезоли та їх похідні;
  • гетероциклічні сполуки.

До помірно токсичних, мало токсичних і практично не токсичних хімічних речовин, які не представляють собою хімічної небезпеки, відноситься вся основна маса хімічних сполук.

Основними заходами захисту населення при аваріях з НХР є:

- оповіщення населення про можливу загрозу виникнення НС та про хімічне зараження;

- укриття людей в спеціальних захисних спорудах;

- використання засобів індивідуального захисту органів дихання та шкіри;

- евакуація населення із зон НС.

Після виявлення викиду в атмосферу НХР чи розливу її по території, слід негайно сповістити всіх, хто може опинитися у небезпечній зоні, включаючи і житловий сектор, що межує з об’єктом. У необхідних випадках проводять термінову евакуацію по найкоротшому маршруту, але з тим розрахунком, щоб люди не потрапили в зону, куди рухається хмара отруйних парів. Вона може проводитися з використанням автомобільного і залізничного транспорту, так і пішим порядком. Маршрути евакуації вибираються з урахуванням хімічної обстановки, що склалась та метеорологічних умов. Найбільш ефективно тимчасова евакуація населення може бути проведена до підходу хмари небезпечної хімічної речовини.

У разі масштабних аварій на хімічних об’єктах, які виробляють або використовують у виробництві небезпечні хімічні речовини, виникає небезпека уражень не тільки для працівників та службовців, але й для населення прилеглих районів.

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ:

Одержавши повідомлення по радіо або телебаченню про викид (вилив) в атмосферу НХР, не панікуйте.

Виконуйте передбачені заходи:

-  попередьте сусідів, допоможіть інвалідам, дітям та людям похилого віку;

- підготуйте запас води: наберіть воду в герметичній посуд чи ємності, підготуйте найпростіші засоби сан. оброблення;

- підготуйтеся до евакуації: упакуйте в герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби

- надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання та найпростіші засоби захисту шкіри;

- по можливості негайно залишите зону хімічного забруднення;

- якщо ЗІЗ немає і вийти з району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні, включіть радіоприймач, телевізор та чекайте повідомлення відділу (управління) з питань надзвичайних ситуацій ат цивільного захисту населення (району, міста обласного підпорядкування, області). Негайно та надійно герметизуйте приміщення. Надійна герметизація житла виключає проникнення НХР у приміщення.

З метою зменшення можливості проникнення НХР у приміщення: щільно закрийте вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки; вхідні двері завісьте шторою, використовуючи ковдри і будь-які щільні тканини; заклейте щілини в вікнах та дверях, стики рам плівкою, лейкопластиром або звичайним папером від проникнення в приміщення пару (аерозолів) НХР; чекайте повідомлень органів влади, управління з питань НС через засоби зв’язку.

Залишаючи квартиру (будинок):

- вимкніть джерела газо та електропостачання та загасіть вогонь у печах;

- візьміть з собою особисті документи, необхідні речі;

- надіньте пов’язку (змочену водою), або протигаз (при наявності), накидку або плащ, гумові чоботи;

- виходьте із зони хімічного зараження в бік протилежний напрямку вітру, та обходьте тунелі, яри, лощини;

- вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс та рот, по можливості прийміть душ;

- при підозрі на ураження НХР уникайте будь – яких фізичних навантажень, але пийте велику кількість рідини (чай, молоко, сік, вода та інші).

4. Організація безпеки життєдіяльності в надзвичайних ситуаціях. Порядок повідомлення Міносвіти про надзвичайні ситуації.

Алгоритм дій директора навчального закладу при виникненні надзвичайної ситуації

з/п

Алгоритм дій

Команда,

розпорядження

Час виконання

     (хвилини)

                                                                                                  При виникненні пожежі

(З отриманням інформації про пожежу від сторожа, чергового ) уточнює:

 1.

Чи повідомлено пожежно-рятувальну службу.

 

 

 2.

Чи відкриті запасні виходи для евакуації дітей та вчителів.

 

 

 3.

Контролює  роботу підлеглих служб та формувань.

 

 

4.

Діє згідно своїх обов’язків враховуючи обставини що склалися, від пункту 4. нижчеописаного алгоритму.

 

 

З отриманням інформації про пожежу від будь кого (учня, працівника, педагога)

 1.

Негайно повідомляє пожежно-рятувальну службу (міста, району, села) за номером тел.101 (стаціонарний) чи за тел.101 (з мобільного).

надає даніпро точну адресу і причини виникнення пожежі а також вказує під’їздні шляхи до об’єкту;

 

 2.

Віддає розпорядження (черговому сторожу, учителю) на відкриття запасних виходів з будівлі для проведення евакуації.

негайно відкрити запасні виходи для проведення евакуації.

 

 3.

 

 

Віддає розпорядження (черговому сторожу,  учителю, ланці оповіщення чи іншій особі)про оповіщення учнів та вчителів і проведення негайної часткової чи повної евакуації з навчального закладу.

 

сигнали оповіщення на евакуацію можуть подаватися:

а)голосом - через внутрішню радіомережу;

б) голосом– черговим або іншою особою, обійшовши поверхи навчального закладу та повідомивши про пожежу та евакуацію;

в) дзвінком – електричним - три довгі дзвінки, (механічним безперервний дзвінок) та команда голосом.

Приклад: Увага Всім!!!  Сталася пожежа на 2-му поверсі будівлі, проводиться евакуація, всім негайно покинути приміщення.

 

 4.

Віддає розпорядження (помічнику з господарської частини, відповідальному за енергозабезпечення) відключити (при необхідності) електричну напругу  та проконтролювати закриття дверей і вікон (в районі пожежі) щоб уникнути розповсюдження диму і вогню до суміжних приміщень.

 

 

 5.

Віддає розпорядження щодо приведення в готовність до дій ланки пожежегасіння. (Контролює її роботу по можливості).

 

 

 6.

У разі потреби віддає розпорядження через (ланку оповіщення та зв’язку або чергового) викликати на місце пожежі швидку медичну допомогу чи  інші служби.

тел. чергового відділу поліції        - 102

тел. служби мед. допомоги            - 103

тел. служби газу                              - 104

тел. служби енергопостачання- 732457

 

 7.

Віддає розпорядження (одному із своїх заступників) після проведення евакуації та виводу дітей у безпечне місце організувати їх ретельну перевірку за класними журналами.

Всі діти перевіряються за списком у класному журналі.

 

 8.

Ставить завдання (командиру ланки охорони громадського порядку)виставити пости на входах до будівлі, щоб унеможливити повернення дітей і працівників в приміщення, де виникла пожежа.

Перекрити доступ(повернення) до будівлі дітей та інших осіб.

 

 9.

 

 

 

10.

Організовує (при потребі) евакуацію матеріальних цінностей із небезпечної  зони, визначає  місця їх складання і забезпечує, при потребі охорону;

 

Доповісти у департамент освіти та науки про виникнення  пожежі  та прийняті заходи.

Евакуацію матеріальних цінностей (при потребі)здійснює рятувальна ланка.

 

Доповідає про подію що сталася та прийняті заходи.

 

 

 

 

Дії при виявлені ртуті:

 1.

Особисто повідомити за (тел. 101) місцевий підрозділ пожежно-рятувальної служби, відділ з питань НС, (або ставить завдання повідомити про подію черговому чи  своїм заступникам).

надає даніпро точну адресу і причини виникнення події.

 

 2.

Віддає розпорядження (відповідальній особі за ведення цивільного захисту, голові комісії з питань НС ,черговому) про (проведення часткової евакуації) виведення учнів з класу чи лабораторії де виявлено ртуть в безпечне місце. 

вивести учнів з класу(лабораторії).

 

 3.

Віддає розпорядження учителю чи лаборанту на провітрювання даного  приміщення (відкриття вікон приміщення).

відкрити вікна та провітрити приміщення

 

 4.

Віддає розпорядження (відповідальній особі за ведення цивільного захисту, голові комісії з питань НС ,черговому) про закриття дверей класу, (лабораторії) з метою недопущення проникнення в клас учнів та інших осіб.

не допустити проникнення людей в клас (лабораторію).

 

 5.

Зустрічає та надає допомогу спеціалістам з організації проведення демеркуризаційних робіт.

 

 

Дії при виникненні буревію, урагану, смерчу чи інших стихійних лих:

 1.

З отриманням інформації (від чергового управління або відділу з питань НС місцевого органу виконавчої влади, місцевого самоврядування, департаменту освіти та науки про загрозу буревію, урагану, смерчу, зібрати комісію з питань НС, довести інформацію.

Засідання комісії з питань НС

 

 2.

Провести засідання  комісії з питань НС поставити завдання членам комісії, окремим посадовим особам (помічнику директора з господарської роботи) з організації укріплення окремих елементів будівель, даху, закриття вікон, дверей, вентиляційних люків тощо.

Постановка першочергових завдань членам комісії. Уточнення плану дій.

 

 3.

Дати розпорядження  (відповідальній особі за ведення цивільного захисту, голові комісії з питань НС, черговому)принеобхідностівивести дітейз класів та укрити їх в безпечних місцях(підвалах, приміщеннях з меншою кількістю вікон тощо), забезпечити їх засобами надання першої медичної допомоги, питною водою, предметами першої необхідності, засобами освітлення та пожежогасіння.

Провести евакуацію учнів в більш захищені приміщення.

 

 4.

Дати розпорядження заступнику, (помічнику директора з господарської роботи) підготувати та забезпечити приміщення аварійним освітленням.

 

 

 5.

Заборонити під час (стихійного лиха) вихід із приміщень та знаходження людей поблизу вікон.

 

 

 6.

Доповісти у департамент освіти та науки, у відділ з питань НС про наслідки стихійного лиха, заходи що виконуються та необхідну допомогу.

доповідь про проведені заходи.

 

Дії при захопленні заручників в навчальному закладі:

 1.

Негайно проінформувати про факт захоплення заручників у навчальному закладі:

-   чергового міського відділу поліції   за     (тел: 102);

-   диспетчера міського відділу ДСНС             (тел: 101);

-   при неможливості повідомити всіх - повідомити хоч одного з них.

в навчальному закладі(назва навчального закладу) терористами(вказати їхню кількість)захоплено (вказати кількість) людей.

 

 2.

По можливості вияснити (зрозуміти) чого хочуть терористи, визначити для себе, хто з них найнебезпечніший (нервовий, рішучий, агресивний).

 

 

3.

При можливості заблокувати місце події, використовуючи технічні засоби охорони.

 

 

 4.

Виконувати всі вказівки ватажка, нічого не починати робити, без дозволу террориста.

 

 

 5.

Не апелювати до совісті терористів, це майже завжди марно.  Не наполягайте на своєму. Говорити треба спокійно і дивитися прямо у вічі злочинцю

 

 

 6.

Не підвищувати голос і не жестикулюйте, навіть якщо  ви хочете про щось попередити.

 

 

 7.

Не квапте нікого та не підштовхуйте їх до необдуманих дій.

 

 

 8.

Продовжуйте виконувати свої обов’язки в залежності від обставин, що склалися

 

 

 9.

Зустріти самому (по можливості) групу захоплення і чітко повідомити, де знаходяться терористи їхні вимоги, озброєння, кількість захвачених людей, підходи до місця їхнього перебування та інше.

 

 

Дії при вибуху на території об'єкта:

 1.

Організувати евакуацію персоналу з зони вибуху, із зруйно-ваних або ушкоджених вибухом приміщень;

 

 

 2.

За списком екстреного оповіщення викликати на об'єкт пожежних, швидку допомогу, рятувальників, комунальні служби;

-   чергового  міського відділу поліції за     (тел: 102);

-   диспетчера міського відділу ДСНС            (тел: 101);

-   при неможливості повідомити всіх - повідомити хоч одного з них.

 

 

 3.

До прибуття служби швидкої допомоги організувати постраждалим первинну медичну допомогу;

 

 

 4.

Організувати відключення подачі електроенергії, води, тепла в ушкоджені вибухом приміщення;

 

 

 5.

Організувати охорону місця вибуху і забезпечити його ізоляцію до прибуття компетентних органів;

 

 

Дії при надходженні погрози по телефону:

1.

Зафіксувати дату, час і тривалість анонімного повідомлення, місце установки телефону, на який надійшло повідомлення, його номер, приналежність підрозділу і співробітнику;

 

 

 

2.

При одержанні анонімного повідомлення спробувати «зав'язати розмову» з анонімом і з'ясувати конкретну інформацію про його особу, професію, місце перебування і, якщо можливо, схилити до добровільного відмовлення від задуманої акції;

 

 

3.

Під час розмови вжити заходів щодо запису фонограми анонімного повідомлення, визначення номера телефону анонімного абонента шляхом використання технічних можливостей даного телефонного апарата. При відсутності таких можливостей через співробітників спробувати повідомити про анонімне повідомлення службу безпеки:

- чергового міського відділу поліції  за  (тел: 102);

 

 

4.

По пам'яті скласти докладний опис висловлених погроз або повідомлення про передбачувані акти тероризму, а також висунутих ультиматумах зміст погроз характеристику його голосу та інших вимогах;

 

 

5.

Для уникнення поширення чуток і паніки обговорювати отриману від аноніма інформацію з іншими співробітниками не рекомендується;

 

 

6.

 При надходженні погрози на телефонний апарат з автоматичним визначником номера і звукозаписним пристроєм, відразу після завершення розмови з анонімом витягніть касету (мінідиск) з аудіозаписом і вжийте заходів щодо її збереження. Негайно встановіть на її місце нову касету для запису можливого наступного дзвінка зловмисника.

 

 

При виявленні підозрілого предмета на об'єкті:

1.

Точно визначіть місце перебування підозрілого предмета

 

 

2.

Дати вказівку не наближатися, не торкати, не розкривати, не переміщати знахідку, не заливати її рідиною, не засипати піском, не користуватися радіо- і електроапаратурою, переговорними пристроями;

 

 

3.

Повідомте про подію правоохоронні органи, викличте на об'єкт машини швидкої допомоги і аварійних служб;

- чергового міського відділу поліції  (тел: 102);

 

 

4.

Опитуванням заявника й очевидців установіть час виявлення предмета;

 

 

5.

Організуйте евакуацію персоналу, використовуючи маршрути, віддалені від місця перебування підозрілого предмета;

 

 

6.

Не знижуючи рівень охорони об'єкта, забезпечити можливість безперешкодного проходу або проїзду до предмета співробітників і транспорту оперативно-слідчої групи;

 

 

7.

Надайте можливість фахівцям оперативно-слідчої групи опитати заявника та інших осіб, що підходили до підозрілого предмета;

 

 

8.

Підсилити контроль за роботою охорони по всьому об'єкту.

 

 

 

Алгоритм дій чергового працівника при виникненні надзвичайних ситуацій

 

з/п

Алгоритм дій

Команда,

розпорядження

Час виконання

(хвилини)

При виникненні пожежі

 1.

Доповісти про виникнення пожежі черговому адміністратору, та директору навчального закладу.

 

до 30 сек.

 2.

Отримати у чергового сторожа ключі (взяти з шафи ключі від запасних виходів), та відкрити два запасні виходи адміністративного корпусу.

 

до 50 сек.

 3.

Подати сигнал (три довгі дзвінки) на проведення евакуації учнів та працівників з навчального закладу.

 

При можливості оповістити голосом через радіомережу, або особисто голосом проходити при цьому по поверхах будівлі.

Три довгі дзвінки, (механічний дзвінок) та команди голосом. Приклад: Увага Всім!!!  Сталася пожежа на 2-му поверсі будівлі, проводиться евакуація, всім негайно покинути приміщення.

до 10 сек

 

 

до 2 хв.

 

 

 4.

Під час евакуації знаходитись на проході  і направляти потоки учнів до запасних виходів, не допустити при цьому перехрещування потоків між собою.

Учні з лівої сходової клітки на лівий вихід з правої  сходової клітки на правий вихід.       

 

 5.

Надавати допомогу (при можливості виходячи з ситуації) в евакуації матеріальних цінностей та архіву бухгалтерії і документів приймальної директора навчального закладу.

 

 

 6.

Надати допомогу пожежному розрахунку в організації гасіння пожежі (при можливості вказувати) шляхи підходу до епіцентру пожежі та інше)

 

 

Дії при виявлені ртуті

 1.

Негайно особисто повідомити чергового адміністратора та директора про подію.

 

до 30 сек.

 2.

Організувати ізоляцію місця розливу ртуті(огородити місце розливу ртуті) щоб не допустити переміщення дітей та педагогів через місце розливу ртуті.

 

до 2 хв.

 

 3.

Подати сигнал (голосом по радіо, голосом при обходженні по коридорах, або три довгі дзвінки) на проведення евакуації учнів та працівників з навчального закладу з того корпусу де розлита ртуть.

 

Три довгі дзвінки, (механічний дзвінок) та команди голосом. Приклад: Увага Всім!!!  В коридорі навчального закладу виявлено розлив ртуті всім негайно покинути навчальні класи. Зібратись на стадіоні навчального закладу.

до 30 сек.

 

 4.

Після завершення екстреної евакуації вживає заходів щодо недопущення дітей у приміщення навчального закладу.

 

 

 5.

Зустрічає і супроводжує спеціалістів для проведення демеркуризації.

 

 

Дії при виникненні буревію, урагану, смерчу чи інших стихійних лих

 1.

З отриманням інформації (від чергового управління або відділу з питань НС місцевого органу виконавчої влади, місцевого самоврядування, управління(відділу) освіти про загрозу буревію, урагану, смерчу, негайно довести інформацію до чергового адміністратора та директора.

 

до 30 сек.

 2.

Оповістити  учнів та викладачів про насування стихії. Інформувати їх про закриття вікон в кабінетах та дверей щоб уникнути їх побиття.

Приклад: Увага Всім!!!  Насувається (смерч, ураган, шквальний вітер) терміново закрити вікна та двері, відійти від вікон, не панікувати

до 5 хв.

 

 3.

Перевірити та при необхідності закрити вікна на поверхах корпусів щоб уникнути їх побиття

 

 до 10 хв.

 

 4.

За вказівкою директора відкрити додаткові приміщення для укриття учнів та викладачів або подати команду на збір учнів

Збір учнів:

1поверхадміністративно-навчального корпусу

1 і 2 поверхи корпусу майстерень;

1 поверх вестибюль (вхід до їдальні);

 

 5.

Не допускати виходу учнів з навчального закладу перед та під час проходження стихії.

 

 

 6.

Після стихії перевірити цілісність вікон в коридорах, дверей та даху покрівлі на предмет пошкодження і доповісти директору.

 

 

Дії при захопленні заручників в навчальному закладі:

 1.

Негайно проінформувати про факт захоплення заручників у навчальному закладі:

-   чергового адміністратора;

-  директора навчального закладу (особисто, або по   телефону,чи передати через кого небудь);

-   чергового міського відділу  поліції за (тел: 102);

-   диспетчера міського відділу ДСНС (тел: 101);

-   при неможливості повідомити всіх -повідомте хочодного з них.

 

Негайно любим способом

 2.

По можливості вияснити (зрозуміти) чого хочуть терористи, визначити для себе, хто з них найнебезпечніший (нервовий, рішучий, агресивний).

 

 

 3.

Виконувати всі вказівки ватажка, нічого не починати робити, без дозволу терориста.

 

 

 4.

Не апелюйте до совісті терористів, це майже завжди марно.  Не наполягайте на своєму.Говорити треба спокійно і дивитися прямо у вічі злочинцю

 

 

 

 5.

Не підвищуйте голос і не жестикулюйте, навіть якщо  ви хочете про щось попередити

 

 

 6.

Не квапте нікого і самі не робіть необдуманих дій.

 

 

 7.

Якщо поблизу стався вибух, не поспішайте покинути приміщення. Вас можуть прийняти за злочинця  і ви мимоволі станете мішенню для групи захоплення.

 

 

 8.

Продовжувати виконувати свої обов’язки в залежності від обставин, що склалися.

 

 

 9.

Зустріти самому (по можливості) групу захоплення і чітко повідомити де знаходяться терористи їхні вимоги, озброєння, кількість захвачених людей, підходи до місця їхнього перебування та інше.

 

 

10.

Надалі діяти відповідно до розпоряджень керівника антитерористичної операції.

 

 

Дії при вибуху на території об'єкта:

1.

У випадку вибуху необхідно негайно доповісти

-   черговому адміністратору;

-  директору навчального закладу (особисто, або по   телефо-ну, чи передати через кого небудь)

 

Негайно любим способом

2.

Організувати евакуацію персоналу з осередку вибуху, зруйнованих або ушкоджених вибухом приміщень;

 

 

3.

До прибуття служби швидкої допомоги організувати надання постраждалим первинної медичної  допомоги;

 

 

4.

Організувати ожорону місця вибуху і забезпечити його ізоляцію до прибуття компетентних органів;

 

 

5.

При виникненні пожежі вжити заходів щодо гасіння власними силами і наявними протипожежними засобами.

 

 

Дії при надходженні погрози по телефону:

 1.

Зафіксувати дату, час і тривалість анонімного повідомлення, місце установки телефону, на який надійшло повідомлення, його номер і негайно доповісти черговому адміністратору або директору навчального закладу.

 

Негайно любим способом

2.

Спробувати «зав'язати розмову» з анонімом і з'ясувати конкретну інформацію про його особу, професію, місце перебування і, якщо можливо, схилити до добровільного відмовлення від задуманої акції;

 

 

3.

Під час розмови вжити заходів щодо запису фонограми анонімного повідомлення, визначення номера телефону анонімного абонента шляхом використання технічних можливостей даного телефонного аппарата та свого особистого телефону.

 

 

4.

По пам'яті скласти докладний опис висловлених погроз або повідомлення а також висунутих ультиматумах зміст погроз характеристику його голосу та інших вимогах.

 

 

5.

Забороняється обговорювати отриману від аноніма інформацію з іншими співробітниками;

 

 

Дії при виявленні підозрілого предмета на об'єкті:

1.

Точно визначіть місце перебування підозрілого предмета

 

 

2.

Дати вказівку не наближатися, не торкати, не розкривати, не переміщати знахідку, не заливати її рідиною, не засипати піском, не користуватися радіо- і електроапаратурою, переговорними пристроями;

 

 

3.

Негайно доповісти

-   черговому адміністратору;

-  директору навчального закладу (особисто передатиабо через кого небудь по   телефону)

 

 

4.

Опитуванням заявника й очевидців установіть час виявлення предмета;

 

 

5.

При необхідності організуйте евакуацію персоналу, використовуючи маршрути, віддалені від місця перебування підозрілого предмета;

 

 

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.