Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 7 чоловік

Освітні втрати: наздоганяємо програму без стресу

Дата: 26 листопада 2023 о 19:25

Під час війни у пріоритеті для дітей безпека та психоемоційна стабільність. Тому навчання часом відходить на другий план. Відповідно, у дітей з’являються прогалини в знаннях, а вчителі намагаються втиснути шкільну програму в уроки без повітряних тривог. Ми поговорили з педагогами, які знають, як наздогнати шкільну програму без стресу для себе та учнів. Зібрали для вас дієві поради.

Ольга Дудар,
учителька історії

Шкільна історична освіта в умовах війни викликає шалені дискусії, і це не дивно. На уроках історії ми, вчителі, маємо сприяти формуванню критичного мислення, свідомого ставлення до історичних подій і персоналій, розуміння причинно-наслідкових зв’язків, і цей список відповідно до програми та суспільних запитів дуже об’ємний. А ще ЗНО чи НМТ. А тут ще й блекаути, обстріли, стрес і технічні проблеми як у вчительства, так і в учнівства.

У Києві в грудні 2022 року провели моніторинг з історії України у 8-х та 10-х класах. З його результатами можна ознайомитися на сайті.

Зі свого боку хочу зауважити, результати не можна абсолютизувати, як і будь-яке онлайн-тестування. Але загалом вони демонструють ті самі проблеми, що і результати ЗНО, до прикладу: дітям складно аналізувати карту, бо на уроках на це не вистачає часу. Не всі уважно читають документи та можуть їх правильно інтерпретувати. Але ці моменти ми можемо пропрацювати надалі.

Поради вчителям історії

  • Вчіться вчитися разом. Порада не історика, а людини. Я дуже люблю історію, але в умовах стресу помічаю, що мені важко концентруватися, аналізувати, навіть просто редагувати мої ж власні тексти чи відео. Але я доросла, маю життєвий досвід і намагаюся рефлексувати: що може допомогти мені працювати краще. А у дітей такого досвіду немає. Тому підтримка і допомога так само важливі, як і знання. Поговоріть з дітьми про уміння вчитися, і разом, у діалозі, пошукайте дієві саме для них (а не на вашу фахову думку) інструменти навчання.
  • Короткий список must know. Сформуйте чіткий і короткий список того, що важливо запам’ятати: дати, поняття, прізвища діячів і діячок та кілька речень, що характеризуватимуть їхню роль в історії. Попередьте дітей, що це основа, яка допоможе їм краще розібратися. Намагайтеся частіше використовувати саме цей матеріал для створення тестових завдань. Для старшокласників і старшокласниць завдання можна змінити: запропонуйте їм самостійно сформувати цей список, пояснити свій вибір. А далі ви зможете його підкоригувати.
  • Менше лекцій, більше обговорень. За можливості, менше пояснюйте, більше слухайте відповіді учнів та учениць. Розумію, що не всі підручники відповідають нашим очікуванням. Не всі матеріали оновлених програм є у підручнику. І щиро вболіваю за тих, хто розпочав роботу в НУШ без надрукованих книг. Але навіть найпростіше обговорення, відповіді на нескладні запитання краще стимулюють мисленнєву діяльність, ніж пасивне слухання.
  • Вмикайте відео. Використовуйте навчальні відео. Знайти їх можна на платформі Всеукраїнська школа онлайн. Пропонуйте дітям завдання до кожного відео: які запитання ви б поставили для уточнення матеріалу, чи все вам зрозуміло, чи з усім ви погоджуєтеся? Чому? Відео на платформі ВШО вивірені, оптимальні в часі, спрямовані на основні програмні моменти. Але робота з ними буде ефективною в комплексі: перегляд, робота з конспектом, тест і обговорення.
  • Робіть разом візуальні конспекти. Блекаути ускладнюють нашу роботу. Тому паперовий підручник у такий час — наш надійний помічник. Переконуйте дітей: тексти важливо не просто читати, краще робити мініконспекти, схеми, карти пам’яті, хмаринки слів, використовувати діаграму Венна для порівняння. Цей список ви можете доповнити своїми варіантами. І якщо пропрацювати текст якісно один раз, результат буде кращим за багаторазове механічне перечитування.
  • Будьте творчими та підтримуйте учнів та учениць. Історія — це важливий інструмент протидії фейкам та імперським маніпуляціям. Але щоб її інструменти були дієвими, ми, вчителі, маємо робити процес навчання цікавим, корисним, а нині — і максимально доступним.

Любов Коваль,
вчителька української мови та літератури

В умовах війни робота вчителів виходить далеко за межі звичного викладання предмета. Ми також дбаємо про психоемоційний стан дітей під час повітряних тривог, підтримуємо учнів ВПО, (багато з яких не навчалися українською мовою раніше). Поєднуємо різні форми навчання на одному уроці, тож маємо спланувати заняття для тих, хто в класі, та приділити достатньо уваги тим, хто підключається онлайн.

У таких обставинах важливо знайти способи спростити подачу навчального матеріалу, щоб встигати за шкільною програмою.

Поради вчителям української мови та літератури

  • Їсти слона частинами. Навчальний матеріал у такий час варто подавати блоками. Наприклад, ми вивчаємо складні речення. В одному блоці подаємо інформацію, що складні речення поділяються на сполучникові та безсполучникові. Наступний блок — сполучникові речення діляться на складносурядні та складнопідрядні. Тобто послідовно даємо інформацію, що доповнює кожен попередній блок.
  • Схематизуйте правила. Спиратися краще на модель, схему чи таблицю, яку можуть діти скласти й самі під керівництвом вчителя. Наприклад, ви вивчаєте члени речення. Складіть разом таблицю, в якій розділите члени речення на головні та другорядні та запишете запитання, на які відповідають ці члени речення. Тобто намагайтесь правила подавати за допомогою коротких моделей, що містять всю важливу інформацію. Щоб діти не вчили правило, а глянувши на схему, могли швидко пригадати його та виконати завдання.
  • Давайте життєві приклади. Кожну таку навчальну опору (схему чи таблицю) варто увиразнювати прикладами, доступними та зрозумілими вихованцям. Коли ви складаєте коротку модель за правилом, обов’язково розберіть її на простому прикладі, щоб діти побачили її у дії. Варто також ставити учням та ученицям запитання «навіщо ти це вивчаєш?». Дітям важливо розуміти, для чого вони проходять на уроках ту чи іншу тему з української мови. Наприклад, частини мови потрібно знати, щоб правильно писати слова. Члени речення — щоб правильно ставити розділові знаки.
  • Креативте з форматами. У 5-7 класах навчальні матеріали можна подати у вигляді лінгвістичної казки. Наприклад, можна розповісти класу історію про мандрівку вигаданого вами героя королівствами синонімів, антонімів та омонімів. Там із ним будуть траплятися різні пригоди. І коли розповідаєте про певне королівство, то використовуйте відповідно синоніми, омоніми чи антоніми. Запитуйте дітей, на які слова вони звернули увагу. У такий спосіб можна тримати у фокусі зацікавленість школярів. За допомогою такої казки ви можете подати більшу кількість інформації за один урок.
  • Створіть кольоровий зошит відкриттів. Запропонуйте учням та ученицям вести зошити відкриттів (довідники) з 5 по 11 клас. Там вони можуть занотовувати моделі, схеми й таблиці. Нехай діти роблять це в кольорі, клеять наліпки, розмальовують ці зошити. Дозволяйте користуватись довідниками на контрольних, адже це буде більше мотивувати дітей їх вести.

Лайфхаки для уроків літератури

Важливо також не забувати про мотивацію учнів та учениць, оскільки багато матеріалу вони зараз опрацьовують самостійно. Однією з актуальних проблем є прочитання творів з української літератури. Звісно, краще складати список літератури на канікули. Але коли вже починаєте вивчати твір у класі, то на першому уроці варто дати уривки з тексту, виокремити основні сюжетні вузли, щоб зацікавити дітей. А далі, задля ущільнення вивчення, можна розділити клас на групи та кожній запропонувати скласти характеристику образу окремого героя твору.

Щоб зацікавити дітей поезією, запропонуйте їм переглянути кліпи сучасних виконавців на вірші українських класиків. Творчим завданням може бути самостійне створення відеоряду до вибраної поезії.

І, звісно, не варто бути надто вимогливими до учнів та учениць. Зменште кількість письмових завдань: більше працюйте усно або використовуйте кодовані вправи (коли діти зазначають номер речення замість того, щоб його переписувати повністю). Скоротіть кількість завдань у контрольних роботах. Важливо, щоб навчання не було стресовим для дітей, і вони були в змозі опанувати необхідний матеріал.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.